ERDEM MERMER YÖNETİM KURULU BAŞKANI HALİL ÖKSÜZ

  • Sayı: Nisan 2011

Siyaset : Kısaca özgeçmişinizden bahseder misiniz?

 

ÖKSÜZ : 1973 yılında Afyonkarahisar’ın İscehisar kasabasında doğdum. İş hayatına küçük yaşlarda atıldım. Ömrünü maden ocağı işletmeciliğine adayan babamın yanında bu işi öğrenmeye başladım. 1997 yılında ilk fabrikamızı Afyonkarahisar’da kurduk.

 

Siyaset : İş hayatınızda geçmişten günümüze kadar kaliteden ödün vermeden geldiğiniz noktada elde ettiğiniz başarılarınızı nelere bağlıyorsunuz?

 

ÖKSÜZ : Başarımızın sırrını, yaptığımız işi çok iyi bilmenin yanında iş disiplinine, dürüstlüğe ve kaliteden ödün vermeden sürekli olarak gelişmekte olan teknolojiye ayak uydurmamıza ve devamlı yeni pazarlar araştırmamıza dayandırıyorum.  

 

Siyaset : Erdem Mermer olarak belirlediğiniz hedefler doğrultusunda geldiğiniz nokta nedir?

 

ÖKSÜZ : Yukarıda belirttiğim prensiplerimiz sonucunda 2002 yılında Denizli’nin Çal ilçesine bağlı Denizler kasabasında 2. fabrikamızı, yine Denizli’ye bağlı Kaklık kasabasında bulunan sanayi alanında 3. fabrikamızı faaliyete geçirdik. Hammaddemizin bulunduğu Denizli’ye fabrika kurmakla maliyetimizi büyük ölçüde düşürerek sektördeki rekabette avantaj sağlayarak ihracat yaptığımız ülke sayısını hızla arttırdık.


Siyaset : Küresel ekonomik krizden etkilenmemek için nasıl bir strateji uyguladınız?

 

CEVAP : Küresel krizde pazarımızın ağırlığını Güney Afrika’ya kaydırarak en az zararla atlatmayı başardık. Güney Afrika’nın çeşitli şehirlerinde depolar açarak kendi ürünlerimizi ve Türkiye’nin diğer doğal taşlarını başarıyla tanıtıp pazarladık. 

 

Siyaset : Etkisini tüm dünyada ağır bir şekilde hissettiren kürsel krizin ardından mevcut potansiyelinizi geliştirmek için belirlediğiniz hedefler ve geleceğe yönelik yeni yatırım planlarınız var mı?

 

ÖKSÜZ : Krizden hemen sonra ilk olarak mermercilik sektörüyle ilgili yatırımımızı Antalya’nın Korkuteli ilçesinde bej ocağı açarak yaptık. Şu anda blok ya da kesilmiş olarak bej ihracatına başladık. Bunun dışında kriz döneminde almış olduğumuz 1700 dönümlük alanda tarım ve hayvancılık üzerine yatırım gerçekleştireceğiz.  

         Gelecekle ilgili belirlediğimiz hedefler;

- Mermer sektöründe 5 kıtaya yapmış olduğumuz ihracat pazarımızı artırarak devam ettirmek,

- Tarım ve hayvancılıkta da gerekli olan analiz ve etüt çalışmaları tamamlanarak projelerimiz hazırlanmaktadır. Yatırımımız tamamlandığında Ege bölgesinin sayılı tesisleri arasında yer alacaktır. Bu projeyi bir an evvel hayata geçirmek,

- Daha önceden Afyonkarahisar’ın İscehisar ilçesinde yaptırmış olduğumuz Çıraklık Eğitim Merkezinden sonra şimdi de Denizli’de bir dil okulu açma çalışmalarımız son aşamasına gelmiştir. Eğitim alanındaki bu çalışmamızı en kısa sürede sonuçlandırmak olarak sıralayabiliriz.

 

Siyaset : Son olarak sizin eklemek istedikleriniz nelerdir?

 

ÖKSÜZ : Bizler, ülke ekonomisine daha fazla katkıda bulunmak isterken öncelikle yeni maden ocakları açmakta bürokratik engellerle karşılaşıyoruz. Bir maden ocağını üretime başlatmak için en az 6 ay bürokrasiyle uğraşmak zorunda kalıyoruz. Bu 6 ay, ülkemiz ekonomisi ve ihracatı için çok büyük bir kayıp. İnanıyorum ki devletimiz bize gerekli destek ve teşviki sağladığında mermer sektörü ülkemiz ekonomisine hızla katkı sağlamaya devam edecektir.